Część roślin cebulowych nie znosi zimna – dlatego można sadzić je dopiero wiosną – w kwietniu i początkiem maja. Kwitną latem oraz jesienią a po przekwitnięciu trzeba je z gruntu usunąć.

Dlaczego konieczne jest wykopywanie cebulek kwiatów sadzonych wiosną na zimę?

Głównym powodem jest po prostu mróz. Niska temperatura doprowadzi do przemarznięcia cebulek i ich zniszczenia. Dlatego cebulki trzeba w odpowiednim czasie z gruntu wyjąć, osuszyć i zabezpieczyć – w zależności od potrzeb danego gatunku – w torfie, trocinach, przewiewnych siatkach.

Jak przechowywać cebulki sadzone wiosną?

Aby rośliny były zdrowe i mogły po zasadzeniu zakwitnąć, konieczne jest odpowiednie ich przechowywanie. Pomieszczenie musi być suche i dobrze wentylowane –w  przeciwny razie, cebulki mogą zawilgotnieć i zgnić. Problemem mogą być też grzyby i pleśnie – koniecznie zatem trzeba pomieszczenie (a przynajmniej miejsce w którym przechowywane będą cebulki – np. skrzynkę)  zdezynfekować.

W domowych warunkach, cebulki przechowuje się najczęściej w piwnicy (rzadko kiedy mamy osobne pomieszczenie przeznaczone do takich celów). W takiej sytuacji trzeba pamiętać o tym, by nie przechowywać w pobliżu owoców lub warzyw, które starzejąc się, wydzielają etylen, który może również przyspieszyć starzenie się cebulek. Pomieszczenie, w którym przechowywane są cebulki powinno być też wolne od gazów i oparów (zatem nie przechowujemy ich w użytkowany garażu czy warsztacie pełnym klejów, lakierów i farb).

Temperatura  i warunki przechowywania cebulek

W zależności od danego gatunku, rośliny cebulowe potrzebują różnych temperatur przechowywania – np. frezje i ismeny przechowuje się w temperaturze 15 stopni, zefirant w temperaturze 8-10 stopni, begonia 5-8 stopni a tygrysówka maksymalnie 5 stopni.

Wybrane rośliny cebulowe sadzone wiosną:

Anemon – bogactwo kolorów i wielość odmian, z których część jest mrozoodporna (i nie trzeba ich wykopywać na zimę). Można dobrać gatunki tak, by jedne kwitły wtedy, kiedy inne przekwitły – dzięki temu będziemy mieć kwitnący ogród od wiosny do późnej jesieni.

Krokosmia – czerwone i pomarańczowe kwiaty przypominają mieczyka. Ten pochodzący z Afryki kwiat pięknie kwitnie przez całą jesień aż do pierwszych przymrozków.

Mieczyk – roślina bulwiasta o wielu kolorach. Bardzo popularna roślina w Polsce, która kwitnie latem. Wyglądają imponująco – zwłaszcza w połączeniu z mniejszymi kwiatami.

Dalia – kwitnie od lipca aż do października. Nie lubi wiatru ale wymaga nawożenia. Za to kwitnie wieloma odmianami kwiatostanów.

Zefirant – dość wysoka (do 25 cm) roślina z pojedynczą łodygą i białymi, żółtymi, różowymi lub czerwonymi kwiatami. Najlepiej sadzić je kępami. Można je uprawiać również jako rośliny pokojowe.

Tygrysówka – piękny nietypowy kwiat o trzech płatkach – występuje w wielu odmianach.

Gloksynia – kwitnie jedynie latem, ale jej drobne kwiatki rozświetlają ogród. Stosuje się ją często jako brzeg rabatki.

Frezja – rzadko uprawiana w ogrodzie, a szkoda, bo wygląda bardzo pięknie na rabatce.

Lilia – może być sadzona zarówno jesienią jak i wiosną – w zależności od odmiany. Posadzona wiosną lilia może zimować w gruncie.