W Polsce nie ma jasno uregulowanych przepisów dotyczących tego kto może, a kto nie może wykonywać projekty ogrodów. Projekty domów czy projekty architektonicznie musi wykonać architekt z uprawnieniami jednak w przypadku „zielenarzy”, nawet tych po studiach na kierunku architektura krajobrazu, sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Obecnie projekty ogrodów może wykonywać każdy zarówno Pan hydraulik, jak i Pani psycholog, pasjonat ogrodów bez studiów, firmy zajmujące się brukiem, a także duża liczba ludzi którzy próbują robić coś nie mając wiedzy i doświadczenia.

Co powinien posiadać dobry projekt ogrodu tak aby można było go potem wycenić i wykonać w terenie? Na co zwracać uwagę podczas rozmów i spotkań z firmą, która oferuje nam przygotowanie takiego projektu?

1. Zacznijmy od porządnego „researchu”.

Wybierzmy kilka firm, których projektu zamieszczane na ich stronach internetowych, i nam się podobają, bo przecież to o to chodzi aby potem wykonany projekt był zgodny z naszym gustem i poczuciem estetyki. Szukajmy firm z naszej okolicy, regionu, z najbliższego dużego miasta. Unikniemy wtedy dodatkowych kosztów dojazdu, ponieważ duża ilość firm za dojazd poza granice miasta, poza granice działalności lub powyżej jakiejś ilości km dolicza sobie dodatkowe koszty. Można przeglądnąć galerie na firmowych stronach internetowych, ale również przejrzeć prowadzone przez firmę profile na portalach społecznościowych jak np. facebook, instagram, youtube i inne. Może być to również dla nas wskazówką czy firma działa, ma zlecenia i na bieżąco wykonuje zarówno projekty jak i realizacje. Na spotkaniu zwracajmy uwagę na podejście do naszego tematu, na wiedzę i przedstawiane pomysły. Dopytujmy jak wygląda cały proces projektowy, jak będzie wyglądać projekt i jaki informacje będzie posiadać. Zwracajmy uwagę nie tylko na zaoferowaną przez projektanta cenę za wykonanie projektu, ale przede wszystkim na to co ta cena zawiera.

Ważną dla Was informacją jest:

– ilość poprawek w projekcie oraz możliwości spotkań czy to na działce czy w biurze projektowym,

– czy oferta obejmuje tylko projekt koncepcyjny czy również techniczny,

– czy w projekcie otrzymujemy również informacje dotyczące powierzchni projektowanych jak i szczegółowa listę roślin projektowanych,

– czy firma która wykonuje projekt zajmuje się późniejsza realizacją lub czy współpracuje z firmą która realizuje jej projekty,

– czy projektant będzie podczas projektowania sugerował się kosztami wykonania ogrodu jakie przeznaczył klient.

2. Wybór najlepszej oferty.

Tutaj musimy mieć świadomość, że nie powinniśmy się kierować tylko ceną projektu. Od czego więc zależy cena projektu? Zazwyczaj wpływ na to ma powierzchnia, którą chcemy zaprojektować, jej ukształtowanie, styl zaprojektowanego ogrodu i ilość elementów w ogrodzie. Musimy mieć świadomość, że wykonanie dobrego i przemyślanego projektu jest czasochłonne, a im więcej elementów ma się znaleźć w projekcie, im bardziej jest szczegółowy, tym mniej będziemy mieć problemów w przyszłości, zaoszczędzimy przy realizacji ale niestety projekt będzie bardziej kosztowny. Ceny projektów przeważnie powinny oscylować w granicach ogólnie przyjętych wartości jednak zdarzają się i takie które są dziwnie tanie i niepokojąco drogie. Jeżeli cena wykracza sporo ponad przyjęte granice i nie jest to uzasadnione, wybór takiej firmy należy poważnie rozważyć. Ale niezależnie od cen które podają firmy, projekt powinien posiadać podstawowe informacje.

Zatem co powinien posiadać dobry projekt niezależnie od ceny? Niektóre firmy oferują wykonanie projektu łącznie z wizualizacjami, niektóre wykonują tylko rzuty. Myślę że zgodzicie się, że dość ważne jest zobaczyć wcześniej jak ogród będzie wyglądał niż potem zainwestować nie małe pieniądze i być rozczarowanym. Jednak aby móc ogród wykonać, a wcześniej jeszcze go wycenić najważniejsze są plansze techniczne.

 

Co to są plansze techniczne? Są to plansze z rzutami z góry na nasz ogród i powinny być bardzo szczegółowe. Jest ich kilka i każda dotyczy innej dziedziny. Jakie informacje powinny być zawarte na planszach i jakie plansze techniczne są niezbędne do realizacji projektu?

 

 

Plansza z nawierzchniami – na niej podane mamy takie informację jak trawnik, rabaty, obrzeża rabat, usytuowanie elementów w ogrodzie, ale także kostkę na podjeździe, tarasy wokół domu i ścieżki w ogrodzie. W niektórych projektach rabaty również są zróżnicowane co oznacza, że mogą być wykładane agrotkaniną i dodatkowo ściółkowane różnymi materiałami np. korą lub rożnymi rodzajami żwirów. Taka plansza powinna posiadać wyraźne oznaczenia graficzne poszczególnych powierzchni i adekwatną do nich legendę. Oznaczenie elementów małej architektury w ogrodzie. Powinny być podane powierzchnie tych projektowanych nawierzchni oraz ich ilości np. projektowanych płyt. Niezwykle ważną informację jest konkretny rodzaj zaprojektowanych elementów zwłaszcza brukarskich; kostka, płyty, obrzeża czy kory lub żwiru. Wskazane jest podanie rozmiarów, kolorów a nawet proponowanego producenta tych materiałów.

Plansza z wymiarowaniem – na niej podane są wszystkie niezbędne do wykonania ogrodu w terenie wymiary. Wyobraźmy sobie że chcemy sami taki ogród wykonać, spójrzmy na planszę i zastanówmy się od czego zaczniemy. Musimy wiedzieć jaką długość i szerokość ma dana rabata, jaka odległość od siebie mają płyty. Jest to plansza niezwykle ważna do wytyczenia rabat i całego ogrodu. Jeżeli będziemy taki ogród wykonywać i nie będzie podanych wymiarów może się w ostateczności okazać, że całość się rozjedzie, źle naniesione granice rabat spowodują że trawnika będziemy mieć dużo mniej lub dużo więcej, roślin wyjdzie za mało lub za dużo, co w przyszłości spowoduje że będą w siebie wrastać itd… To wszystko również odbije się na naszym portfelu ponieważ wszelkie poprawki przecież są kosztowne, kosztują mnóstwo czasu i pieniędzy. Im więcej wymiarów tym lepiej. Nie zapominajmy jednak, że plansza musi być czytelna, bo jeżeli będziemy mieć wprowadzone wymiarowanie, którego wcale nie będziemy mogli odczytać to na nic nam się taka plansza nie przyda.

Plansza z szczegółowym rozmieszczeniem roślin oraz dodatkowa z rozmieszczeniem roślin i siatką kwadratów– te dwie plansze są niezbędne do sadzenia roślin. Siatka kwadratów jest wrysowywana 1 m x 1 m to ułatwi rozstawianie roślin. Plansza z roślinami posiada również rośliny wrysowane w rozmiarach docelowych, ich oznaczenie numeryczne zgodne jest z załączoną listą roślin. W przypadku bylin posiada takie informację jak rozstawa i ilość szt/1m2. Powinna posiadać legendę z graficznymi symbolami grup roślin np. drzewa iglaste, liściaste, krzewy iglaste, liściaste, grupy traw ozdobnych, byliny itd…

Plansza z wysokościami + Plansza przekrój terenu – o ile plansza z wysokościami przydaje się znacznie częściej ponieważ w naszym rejonie działki są rzadko płaskie jak deska to przekrój terenu wykonywany jest zazwyczaj do naprawdę pochyłych i skomplikowanych działek. Plansza z wysokościami ważna jest do prawidłowego wykonania spadków na kostce brukowej na podjeździe, a także naturalnego spadku ogrodu aby woda nie zalewała domu czy do ukształtowania skarp.

Wymienione wyżej to podstawowe plansze jakie powinien posiadać każdy projekt. Jednak jeżeli potrzebujemy również drenażu w ogrodzie czy automatycznego systemu nawadniania są to zupełnie osobne plansze i wykonanie takich jest zazwyczaj dodatkowo płatne.

Jeżeli chcemy mieć oświetlenie w ogrodzie niezbędna będzie plansza z rozmieszczeniem punktów świetlnych z zaproponowaniem rodzajów lamp ich barwy światła i kierunku padania promieni, a także przebieg kabla. Co za tym idzie osoba wyceniająca ogród będzie potrzebowała ilość metrów bieżących kabla i długość wykopu pod kabel.

A jakie niezbędne informacje powinna posiadać osoba która będzie wyceniać Wasz projekt?

Przede wszystkim powinna otrzymać kompletny projekt czyli plansze techniczne oraz dla niej niezbędne szczegółową listę roślin z podanymi gatunkami i odmianami oraz ilością sztuk roślin projektowanych najlepiej w pliku edytowalnym, a także listę projektowanych powierzchni i materiałów z podanymi wielkościami, ilościami, kolorami i producentem. Nie do osoby wyceniającej Wasz projekt należy dobór materiałów, a do projektanta który projektował Wasz ogród. Wycenione powinny być również prace związane z ukształtowaniem terenu (dowożenie, wywożenie ziemi, koparka). Do tego osoba wyceniająca projekt powinna wiedzieć jak teren wygląda na chwile obecną. Do tego przydadzą się zdjęcia działki (im więcej oczywiście tym lepiej) lub po prostu spotkanie na terenie działki.

Cena zatem nie jest jedynym wyznacznikiem którym powinniście się kierować podczas wyboru firmy z która będziecie współpracować przy tworzeniu swojego ogrodu. Zbyt niska lub zbyt wysoka cena ma zazwyczaj drugie dno. Duża ilość projektów posiada niestety ogromne braki w informacjach. Wszelkie braki w informacjach w projekcie wiążą się z problemami przy wycenie i realizacji, a także z nakładami finansowymi. Wybierajmy zatem świadomie firmy lub osoby, którym powierzymy wykonanie projektu naszego ogrodu tak aby następnie nie musieć dopłacać za przerabianie projektu i dostosowywanie go do możliwości realizacji. Projekt który posiada wszystkie niezbędne informacje to precyzyjnie wykonana wycena i bezproblemowa realizacja dzięki której zarówno klient jaki firma realizująca zlecenie są zadowoleni.

Źródło zdjęć: Internet

Wizualizacje i fragmenty plansz technicznych: własność Royal Garden